Historia Zakładu

ZAKŁAD PRAWA MEDYCZNEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO

W POZNANIU

Zakład Prawa Medycznego został utworzony na mocy Uchwały nr 92/2015 Senatu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z dnia 24 czerwca 2015 roku, w sprawie utworzenia Zakładu Prawa Medycznego w Katedrze i Zakładzie Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej, w której Senat pozytywnie zaopiniował utworzenie Zakładu Prawa Medycznego w Katedrze i Zakładzie Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej, jednocześnie przekazując wykonanie powyższej uchwały Rektorowi Uniwersytetu, prof. dr hab. Jackowi Wysockiemu.

W następstwie powyższego, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zarządzeniem nr 71/15 z dnia 2 lipca 2015 roku w sprawie przekształcenia Katedry i Zakładu Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej w Katedrę Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej oraz utworzenia Zakładu Prawa Medycznego, powołał Zakład Prawa Medycznego w ramach Katedry Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej.

Utworzenie Zakładu na Wydziale Nauk o Zdrowiu było rezultatem rosnącej potrzeby rozwijania świadomości prawnej wśród osób przysposabiających się do wykonywania zawodów medycznych oraz reorganizacji istniejących jednostek organizacyjnych Wydziału.

Senat Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uchwałą nr 158/2015 z dnia 25 listopada 2015 roku w sprawie powołania kierownika Zakładu Prawa Medycznego wyraził zgodę na powołanie do pełnienia tej funkcji dr hab. Monikę Urbaniak.

W 2017 roku zarządzeniem nr 145/17 z dnia 5 grudnia 2017 roku Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zmieniono nazwę Katedry Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej na Katedrę Prawa Medycznego, Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej.

Siedziba Zakładu mieści się w Collegium Marcina Sarnowskiego, przy ul.  Smoluchowskiego 11 w Poznaniu.